head.data.official-holidays

entatil.com'i kullanarak çerez kullanım koşullarını kabul ediyorsunuz.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

2023 Resmi Tatil Günleri

2023 resmi tatil günleri son zamanlarda fazlasıyla merak ediliyor. İş, okul ve aile yaşamına kısa bir ara vermek isteyenler için tatiller çok önemli bir fırsattır. Özellikle resmi tatil günleri, insanların normal hayattan bir süreliğine de olsa kaçmaya en hazır oldukları zamanlar olarak öne çıkıyor. Türkiyenin resmi tatil günleri temelde üç kategoriye ayrılmaktadır. Bu özel tatiller aşağıdakilerden oluşur. Bunlar:

Hem kamu hem de özel sektördeki çalışanlar ve öğrenciler tatillerin ne zaman olacağını sık sık sorguluyor. Bu günlerde, ister seyahat etmek, ziyaret etmek, ister sadece evde dinlenmek istesin, herkesin tercihlerine uygun bir planı mevcuttur. 2022 tatil takvimini iyi değerlendirenler, 2023 resmi tatil günleri konusunu araştırıyor.

1 Ocak 2023 – Yılbaşı

1 Ocak 2023 Pazar, yılın ilk günü. Yılın ilk tatili hafta sonuna denk gelse de tatili hafta sonu tatiline uzatarak yeni yıla hemen başlayabilirsiniz. Yılbaşı tatilinin denk geldiği hafta sonu için planlar yaparak kayak tatiline çıkabilir, karlı zirvelerin üzerinde yeni yılı karşılayabilirsiniz. Bu kısa süreli tatil, 2023 yılı yaklaşırken dinlendirici bir kaçamak yapmak isteyenler tarafından değerlendirilebilir. Dilerseniz kendinize birkaç gün daha ayırarak yılbaşı tatilinizi uzatabilirsiniz. Yeni yıla kendinizi yenilenmiş ve motive olmuş hissederek başlayabilirsiniz.

21-23 Nisan 2023 - Ramazan Bayramı

2023te Ramazan Bayramı 21 Nisan Cuma günü başlar ve 23 Nisan Pazar gününe kadar sürer. Arife de 20 Nisan Perşembe gününe denk gelir. Ramazan Bayramı tatilinin resmi süresi yarım gün arife tatili dahil 3,5 gündür. Ramazan Bayramı tatilini, dilerseniz Perşembe günü fazladan yarım gün izin ile sevdiklerinizle 4 günlük bir tatil olarak değerlendirebilirsiniz. İnsanlar genellikle havanın yavaş yavaş ısınmaya başladığı bu zamanlarda dinlendirici bir tatili tercih eder. Özellikle kültür turizmi yapmak isteyenler bu ayı çok seviyor çünkü havalar çok sıcak değil.

23 Nisan 2023 - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisandaki ulusal tatil, Yeni Yıl Günü gibi 2023te bir Pazar gününe denk gelecek. Ayrıca 23 Nisan Pazar, 20 Nisan Perşembe arifesinde başlayan Ramazan Bayramının son günü olup, 3,5 gün resmi tatildir. 23 Nisan akşamını izin alarak bir sonraki haftayı dört günlük tatil olarak değerlendirebilirsiniz. Havaların ısınmaya başladığı bahar günlerinde çocuklarınızla aile tatili yapmak ayrı bir keyif.

1 Mayıs 2023 - Emek ve Dayanışma Günü ve Ramazan Bayramı Arifesi

1 Mayıs tatili 2023te Pazartesi gününe denk geliyor ve size Cumartesi dahil 3 günlük bir hafta sonu planlama şansı veriyor. Mayıs ayının başında nihayet bahar geldiğinde, şehre yakın, doğayla baş başa baş başa kalabileceğiniz mekanlara bakabilirsiniz. Dilerseniz hafta sonunuzu planlamaya cuma akşamından başlayabilir, gezilerinizi doğayla iç içe olabileceğiniz yerlere yönlendirebilirsiniz. Kültür turizmi gezisi ve tatil seçenekleri de genellikle bu dönemde tercih edilir. Kültürel ihtişamlarıyla ön plana çıkan şehirler hem yurt içinde hem de yurt dışında ziyaret edilebilir.

19 Mayıs 2023 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

2023te 19 Mayıs tatili Cuma gününe denk geliyor. Hafta sonundan önceki güne denk gelen bu bir günlük tatil, bölgenizdeki hızlı geziler için kullanılabilir. 20 Mayıs Cumartesi günü izin alarak hafta sonuna bağladığınız 19 Mayıs tatilinizi, hafta sonu çalışıyorsanız 3 günlük uzun hafta sonu tatiline dönüştürebilirsiniz. Yaz ayları gelmeden önce dinlenmek için kullanabileceğiniz 19 Mayıs, kabul gören tatillerden biridir. Üç günlük bir tatil yaparsanız, fazlasıyla eğlenebilirsiniz. Bu zaman dilimi deniz tatili veya kültür turizmi için seçilebilir. Kavurucu sıcağa maruz kalmadan doyasıya dolaşabilme esnekliği, havanın henüz bunaltıcı sıcaklığa ulaşmadığı bu tarihle sağlanmaktadır.

28 Haziran - 1 Temmuz 2023 - Kurban Bayramı

2023 yılında Kurban Bayramı, 28 Haziran Çarşamba gününden 1 Temmuz Cumartesi gününe kadar gerçekleşecektir. Kurban Bayramında toplamda 4,5 gün sürecek olan uzatılmış resmi tatili sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz. Tatilin son günü hafta sonuna denk gelse de bayramdan sonraki Pazar ve 27 Haziran Salı arifesini de sayarsanız 5,5 gün tatil var. Yarım gün tatil olan arife günü ek yarım gün izin kullanılarak bu süre altı güne kadar uzatılabilir. Dilerseniz Pazartesi dahil 1,5 günlük ek izinle çok daha uzun bir tatil bile planlayabilirsiniz.

30 Ağustos 2023 - Zafer Bayramı

2023te 30 Ağustosta tatil, hafta ortası Çarşamba gününe denk geliyor. Bu bir günlük tatil, haftayı hareketlendirmek için yerel lokasyonlardan birine yapılacak bir günlük gezi ile birleştirilebilir. Daha fazla izin yapabiliyorsanız, hafta sonu olduğu kadar Pazartesi ve Salı günleri de izin alabileceğiniz uzun bir tatil planlayabilirsiniz.

29 Ekim 2023 - Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olan milli bayram, 2023 yılında bir Pazar gününe denk gelir. 28 Ekimde tatil resmen başlar. Cumartesi öğleden sonra başlayan resmi tatilde hızlıca bir kaçamak yapabilirsiniz. 28-29 Ekimdeki resmi tatil, gevşemek için harika bir fırsat sunuyor. Bu unutulmaz günde hızlı bir kaçamak yapmayı ve çeşitli destinasyonlara geziler düzenlemeyi düşünmelisiniz.

Resmi Tatillerde Ne Yapabilirim?

2023teki ulusal tatiller için ülkede planlar yapmak, hızlı geziler yapmanızı sağlayacaktır. Türkiyenin görülmeye değer doğal güzelliklerini görmek için zaman ayırabilirsiniz. Fakat çocuklarınızla güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız, çocuk dostu bir otel seçmelisiniz.

Resmi Tatillerde Nereye Gidebilirim?

Büyülü bir kış tatili için kayak otelinde kalabilirsiniz. Hem dinlenip hem de eğlenebileceğiniz bir tatil için sıcak sularıyla bilinen şehirleri de ziyaret edebilirsiniz. 2023 yaz tatilinde Akdeniz ve Egeye seyahat edebilirsiniz. Doğayla baş başa vakit geçirmek için farklı şehirleri de tercih edebilirsiniz.

2023’de Toplam Kaç Gün Resmi Tatil Var?

2023te 15,5 gün resmi olarak tatil olarak kabul edilecek. Bu günleri hafta sonu ve diğer izinlerle birleştirirseniz çok daha uzun günler tatil yapma seçeneğiniz de elbette mevcut. Sizin tercihinize bağlı olarak birçok farklı konumda uzunca tatil seçeneklerine sahipsiniz.