entatil.com'i kullanarak çerez kullanım koşullarını kabul ediyorsunuz.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

İzmir

İzmir Otelleri

Ege Bölgesi’nin başkenti olarak görülen İzmir, Türkiye’nin en büyük nüfusuna sahip üçüncü ilidir. Tarihi İ.Ö. 3000 yılına kadar uzanan şehir, farklı kültür ve inanca sahip birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Daha fazlasını gör

Izmir

Ege Bölgesi’nin başkenti olarak görülen İzmir, Türkiye’nin en büyük nüfusuna sahip üçüncü ilidir. Tarihi İ.Ö. 3000 yılına kadar uzanan şehir, farklı kültür ve inanca sahip birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
İzmir uygun iklim koşulları, doğal ve tarihi güzellikleri ve yeterli büyükşehir hizmetleri ile yaz turizminde önemli bir potansiyele sahiptir.

İzmir’e Tatil İçin Ne Zaman Gidilir?

İzmir’de yaz aylarında tatilcilerin yoğunluğu yaşanırken, kış aylarında bu yoğunluk azalmaktadır. Tercihiniz daha sakin bir tatil ise çiçek kokularının şehre hâkim olduğu, sıcağın rahatsız etmediği bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

Oldukça geniş bir ulaşım ağına sahip olan Metropol kent İzmir’e hava yolu, kara yolu ve demir yolu yöntemleri ile doğrudan ulaşım sağlamak mümkündür.

Hava yolu ulaşımı; merkeze 18 kilometre uzaklıkta yer alan Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine Havaş servisleri ya da belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kara yolu ulaşımı; merkeze 8 kilometre uzakta bulunan İZOTAŞ İzmir Otogarı’na diğer büyük şehirlerden doğrudan sefer düzenleyen otobüs firmaları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Demir yolu ulaşımı; İzmir Mavi Tren hattı ile Ankara, Kütahya, Eskişehir, Balıkesir ve Manisa illerinden İzmir’e trenle ulaşım sağlanmaktadır.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en önemli ticaret, fuar ve öğrenci şehri İzmir’in, mutlaka görmeniz gereken tarihi ve doğal güzellikleri

Agora Antik Kenti

Tarihi M.S. 2. yüzyıla kadar uzanan İzmir Agorası’nın Roma Dönemi’nde inşa edildiği bilinmektedir. Agora’nın da içerisinde bulunduğu antik kent, dünyanın en büyük tiyatrolarından birine sahiptir. Günümüzde halen devam eden kazı çalışmalarında Agora’dan çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bergama Antik Kenti

8500 yıllık tarihe sahip antik kent, şehrin 100 kilometre uzağındaki Bergama ilçesinde yer almaktadır. Helenistik dönemde kültür, bilim ve sanat merkezi olarak adını duyuran kentte, doğal tedavi yöntemlerinin de ilk defa kullanıldığı bilinmektedir. Bergama, Birleşmiş Milletler tarafından Akdeniz Havzası’nda ortak öneme sahip 100 tarihi kent arasında gösterilmektedir.

Saat Kulesi

Konak Meydanı’nda yer alan kule, 1901’de Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamidin tahta çıkışının 25inci yıldönümü kutlamak adına inşa edilmiştir. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

Tarihi Asansör

Mithat Paşa Caddesi ile Halil Fırat Paşa caddesini birbirine bağlamak amacı ile 1907’de inşa edilen asansör, Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yapılmıştır. Tarihi asansörden İzmir kuşbakışı izlenebilmektedir.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Konak merkezde bulunan müze, 1927 yılında Ayavukla Kilisesi’nde ziyarete açılmıştır. İzmir Arkeoloji Müzesi’nde, kazılardan elde edilen Helenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait çeşitli eser sergilenmektedir.

Kadifekale

M.Ö. 4. Yüzyılda Büyük İskender’in generallerinden olan Lymachos tarafından yaptırılan Kadifekale’den günümüze 5 kulesi ve duvarının bir bölümü kalmıştır. Kaleden muhteşem körfez manzarası izlenebilmektedir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

2004 yılında ziyarete açılan müze, Kültürpark içerisinde yer almaktadır. İzmir ve çevresinde yapılan kazılardan elde edilen eserler; Taş Eserler Bölümü, Seramik Eserler Bölümü ve Kıymetli Eserler Bölümü olmak üzere üç ayrı bölümde sergilenmektedir.

İzmir’de Ne Yenir?

Ege’nin incisi İzmir tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve büyüleyici tabiatının yanı sıra eşsiz lezzetleriyle de zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.
Zeytinyağlılardan hamur işine, sokak lezzetlerinden lüks restoranlara kadar birçok alternatifiyle İzmir’in meşhur yemekleri;

-Boyoz
-Şambali
-Gevrek
-Kumru
-İzmir bombası
-Söğüş
-Ebegümeci

İzmir’de Alışveriş

İzmir seyahatinizde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da sevdiklerinize hediye alabileceğiniz oldukça fazla dükkân, mağaza ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Semt pazarlarından sebze-meyve, tarihi çarşısı olan Kemeraltı tezgahlarından yöresel ve otantik hediyelikler, birçok mağaza ve ürüne ulaşabileceğiniz alışveriş merkezlerinden ise kıyafet alışverişinizi yapabilirsiniz. İzmir’deki bazı alışveriş merkezleri;

-Agora AVM
-MaviBahçe Alışveriş Merkezi
-İzmir Optimum
-Konak Pier AVM
-Forum Bornova
-Westpark Outlet

İzmir Festivalleri

Güzellikleri sadece tabiatı, tarihi ve yemekleri ile sınırlı kalmayan İzmir’in eğlence hayatı da oldukça hareketlidir. Neredeyse her mevsim başka bir şenlik ve festival düzenlenen şehirde eğlencenin de birçok seçeneği mevcut. Tarihleri seyahatinize denk geldiğinde mutlaka katılmanızı önerdiğimiz, eğlenceye doyacağınız İzmir Festivalleri;

-Alaçatı Ot Festivali

-Retro Festivali

-Caz Festivali

-Çikolata Festivali

-Kahve Festivali

-Boyoz Festivali

-Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

İzmir’in Popüler Semtleri

Karşıyaka

İzmir’in farklı bölgelerinden 15 dakikalık keyifli bir vapur yolculuğuyla da ulaşabileceğiniz Karşıyaka, sahile yakınlığı, sokak lezzetleri ve ulaşım imkanları ile ilin en popüler bölgeleri arasında yer almaktadır. 

Özdere

İzmir merkeze yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta yer alan Özdere, şehrin gürültüsünden uzak ve sakin bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir konumdadır. Bölgede bulunan birçok koyda güneşin keyfini çıkarabilir ve muhteşem doğasında ruhunuzu tazeleyebilirsiniz

Urla

Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Urla, tarih ile iç içe olan doğası, gizli kalmış koy ve plajlarıyla görülmesi gereken birçok güzelliği barındırır. Urla’ya giderseniz Çeşmealtı’nda yer alan Güvenlik Tepesi’nden Urla’nın en güzel manzaralarına tanıklık edebilirsiniz.

Alsancak

Şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Alsancak, romantik gün batımı, birbirinden şık restoranları, çeşitli mağaza ve dükkanlarıyla İzmir’in en popüler semtlerinden biridir. İzmir tatilinizde hem gezip hem eğlenmek istiyorsanız mutlaka Alsancak’a mutlaka uğramalısınız.

Bornova

İl merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Bornova, geçmişinde farklı kültürlere ev sahipliği yapmasından kaynaklı Maltas Evi, Belhomme Evi, Santa Maria Katolik Kilisesi, Paterson Köşkü gibi birçok tarihi yapıtı da bünyesinde barındırır.


Konak

Konak, İzmir’in kültür, sanat ve eğlence merkezi olarak bilinmektedir. Konak’ta ziyaret edebileceğiniz Agora, Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi, Tarihi Asansör, gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Çiğli

İl merkezine yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta bulunan Çiğli, Kuş Cenneti olarak da adlandırılmaktadır. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan ilçede, keşfetmekten keyif alacağınız Doğal Yaşam Parkı ve piknik yapıp temiz havaya doyacağınız alanlar da bulunmaktadır.

Çeşme

İl merkezine 88 kilometre uzaklıkta yer alan Çeşme, birbirinden güzel koy ve plajlarıyla ünlüdür. Çeşme tertemiz ve sakin plajlarının yanı sıra, hareketli gece hayatıyla da tatilcilere sınırsız eğlence sunar.